Витамин В3
Витамин В3, известен също като ниацин или витамин РР, е водоразтворим витамин. Въпреки че организмът ни може да произвежда част от необходимия ни витамин, за съжаление той не може да го съхранява, затова е важно да включваме хранителни източници на витамин В3 или триптофан (прекурсор на витамин В3).
РОЛЯ:
Витамините от групата В са известни със способността си да превръщат храната в полезна енергия, като помагат на организма да изпълнява всички необходими функции. Това означава, че витамин В3 играе ключова роля в освобождаването на енергия, като подпомага нормалния енергиен метаболизъм. Освен това той поддържа нормалното функциониране на нервната система, спомага за здрава кожа, регулира холестерола и допринася за производството на червени кръвни телца.
ИЗТОЧНИЦИ:
Витамин В3 може да се синтезира от организма ни с помощта на аминокиселина, наречена триптофан, която се съдържа в яйцата, млечните продукти, плодовете, като бананите, соевите продукти, маслодайните култури (бадеми, орехи, лешници и др.) и бобовите растения.
Основните източници на витамин В3 са птичето месо, месото, рибата и черният дроб, както и фъстъците, бобовите растения и някои пълнозърнести храни.
ЗНАЕТЕ ЛИ, ЧЕ?
Австрийският учен Хуго Вайдел е първият, който изолира витамин В3, който открива в никотина!
ПРОТИВОПОКАЗАНИЯ И ПРЕДУПРЕЖДЕНИЯ :
Излишъците от витамин В3 са рядкост, тъй като не може да се съхрани много. На Запад недостигът се наблюдава при някои групи от населението (спортисти, пушачи и всички бременни, страдащи от храносмилателни проблеми, спазващи ограничителна диета и др.) Недостигът, известен като пелагра, се идентифицира с кожни проблеми (зачервяване и сърбеж), последвани от храносмилателни (диария) и психологически проблеми, които могат да доведат до безсъние, депресия и дори деменция.