ПРОБИОТИЦИ
ПОЛЕЗНИ ВЪЗДЕЙСТВИЯ:
Млечнокиселите ферменти подобряват храносмилането и чревния поток чрез балансиране на чревната микрофлора (чревната флора).
ОПИСАНИЕ:
Млечнокиселите ферменти са пробиотици, т.е. бактерии, които не са патогенни за нашия организъм и имат положителен ефект върху здравето. Тези бактерии традиционно се използват за заквасване на мляко (кисело мляко, сирене…) и присъстват в много храни. Те спомагат за поддържането на целостта на чревната стена, като заемат мястото на патогенните бактерии и по този начин укрепват имунната ни защита.
Млечнокиселите ферменти имат и други ползи; известно е, че те ограничават проблемите, свързани с лошото храносмилане (подуване на корема, болки в червата и др.). Сред най-известните пробиотици са лактобацилите и бифидобактериите.
ЗНАЕТЕ ЛИ, ЧЕ?
Лактобацилите и бифидобактериите позволяват, наред с другото, на някои хора, които имат непоносимост към млечната лактоза, да консумират други млечни продукти като кисело мляко или сирене поради тяхната ферментационна сила.
ПРОТИВОПОКАЗАНИЯ И ПРЕДУПРЕЖДЕНИЯ:
Когато пробиотиците се приемат за първи път, те понякога могат да доведат до храносмилателни проблеми, но тези нежелани ефекти бързо изчезват, докато храносмилателната система свикне с новата функция. В противен случай трябва да се консултирате със здравен специалист.
Въпреки че тези бактерии са чужди за нашето тяло, никакви изследвания не са доказали, че съществува потенциален риск от инфекция. Въпреки това, като предпазна мярка, употребата им не се препоръчва за хора с имунни нарушения. За бременните жени няма ограничения, но все пак се препоръчва мнението на лекар.
СЪДЪРЖА СЕ В: