fbpx
Продължете към съдържанието

Натиснете тук, за да откриете нашите нови гъмиси с ХИАЛУРОНОВА КИСЕЛИНА 💧

МЕД

ОПИСАНИЕ:

Медта е основен микроелемент за нашия организъм, който трябва да се доставя всеки ден с храната, тъй като не се синтезира от организма.

РОЛЯ: 

Медта има многобройни ползи за тялото ни, като например:

– Антибактериално и антивирусно действие. Ето защо е полезно да я приемате при настинки и грипоподобни заболявания.

– Противоанемичен ефект, като подпомага усвояването на желязото – една от съставките на хемоглобина в червените кръвни клетки,

– производството на меланин (естествения пигмент на кожата, отговорен за нейното оцветяване), тъй като е един от основните кофактори за тази реакция на синтез,

– антиоксидантна роля, тъй като предотвратява образуването на свободни радикали и по този начин се бори със стареенето на всички клетки на организма,

– Той е кофактор за няколко ензима, които са част от различни метаболитни процеси (въглехидрати, липиди, протеини),

– укрепва имунната система, като позволява производството на антитела, които се борят с патогените,

– Роля в минерализацията на костите и в поддържането на хрущялите.

ИЗТОЧНИЦИ: 

Медта се съдържа главно в черния дроб на животните, както и в спирулина, гъби, черен шоколад (какаото е богато на мед), охлюви, кашу, кафе и стриди.

ДОПЪЛНИТЕЛНА ИНФОРМАЦИЯ : НЕДОСТИГ И ИЗЛИШЪК

Препоръчителният дневен прием на мед за мъжете е 1,3 mg, а за жените – 1 mg. Горната безопасна граница (граница, при която не е регистриран риск за здравето) е 5 mg.

Дефицитът на мед е много рядък, ако се храните балансирано, защото това съединение се съдържа в много различни храни. Въпреки това при някои хора, като например недоносените бебета или хората с храносмилателни заболявания, може да има по-висок риск от развитие на дефицит на този минерал.

Бъдете внимателни, защото консумацията на твърде много желязо, цинк, витамин С или алкохол може да намали чревната абсорбция на медта.

СЪДЪРЖА СЕ В:

Соларните гъмиси