fbpx
Продължете към съдържанието

Натиснете тук, за да откриете нашите нови гъмиси с ХИАЛУРОНОВА КИСЕЛИНА 💧

КАКВО ТРЯБВА ДА ЯДЕТЕ, ЗА ДА ПОДСИЛИТЕ ИМУННАТА СИ СИСТЕМА ?

Храненето на тялото ни с определени храни може да помогне за поддържане на имунната ни система силна. Ако търсите начини за предпазване от настинки и грип, първата стъпка трябва да бъде посещение на местния хранителен магазин. Планирайте храненията си така, че да включват тези мощни средства за укрепване на имунната система.

Не-скорбялни растения

Това са растения, бедни на скорбяла. Почти всеки лекар и диетолог в света ще ви каже да ядете зеленчуци, за да сте здрави. Но когато става въпрос за укрепване на имунната ви система, нишестените зеленчуци като картофите не са предназначени да помогнат на имунната ви система. Вместо това яжте зелени зеленчуци като спанак и градинско зеле, които ще помогнат на имунната ви система да работи правилно.

Нескорбялните зеленчуци са с много ниско съдържание на калории и с високо съдържание на вода. Въпреки това те имат впечатляващ хранителен профил и ви осигуряват почти всички витамини и минерали, от които се нуждаете.

Използвайте чесъна като подправка. Лошият ви дъх вероятно ще се усеща чак до къщата на съседа ви, но това е чудесна храна. Той е антиоксидант, който помага в борбата срещу стареенето на клетките ви. Той е богат на минерали (калций, магнезий, калий) и микроелементи (желязо, цинк…). Всички тези елементи участват в доброто функциониране на организма ни.

Неизчерпателен списък на нескорбялните зеленчуци: артишок, аспержи, фасул, брюкселско зеле, броколи, карфиол, целина, краставици, патладжан, гъби, лук, зелена салата, спанак, домати, ряпа, тиквички…

Ферментирали храни

Съветваме ви да добавите към диетата си много ферментирали (обработени с млечнокисели бактерии) зеленчуци, като кимчи или кисело зеле. Тези храни подсилват имунната ви система и спомагат за създаването на по-здрава чревна микрофлора, която може да ви предпази от инфекции.

 

Лесно за приготвяне в домашни условия, киселото зеле ще бъде чудесен съюзник. То е богато на фибри, както и на витамини А, С, К и различни витамини от група В. То е и добър източник на желязо, манган, мед, натрий, магнезий и калций. По-пикантно от киселото зеле, кимчито също е форма на ферментирало зеле. То съдържа витамини А, В1, В2 и С и минерали като желязо, калций и селен.

 

Неизчерпателен списък на ферментиралите храни: кисело зеле, кимчи, кефир, кисело мляко, комбуча, мисо, туршии, лимони…

 

За хората с деликатен стомах (стомашни заболявания, алергии, непоносимост, раздразнени черва…) или които искат да избегнат подуването на корема, е за предпочитане диета с ниско съдържание на следващите изброени храни :

Плодове : Лимон, зрял банан, касис, ягода, малина, маракуя, портокал, ревен, ананас, грейпфрут, клементина, боровинка, къпина, портокал, пъпеш.

Зеленчуци: Морков, зелен фасул, тиквички, палмово сърце, целина, пащърнак, червена чушка, агнешка маруля, дива маруля, краставица, тиква, тиквичка, репички, стръкове спанак.

Бобови растения: леща, нахут, боб…

Скорбялни храни : Зърнени храни, съдържащи глутен (ръж, овес, пшеница, ечемик, лимец, тритикале).

Протеини

Ако сте всеядни, месото, рибата и птиците са по-подходящи. Ако не ги ядете, приемайте зърнени и бобови храни. Протеините са съставен елемент на тъканите и органите на нашето тяло, което ги прави необходими за възстановяването на здравите клетки. Протеините са от съществено значение, защото телата ни не могат да ги произвеждат от други хранителни вещества. Единственият начин да снабдим тялото си с протеини е да се храним.

Неизчерпателен списък на богатите на протеини храни:

 Животински: яйца, бяло месо, червено месо, риба и морски дарове, нетлъсти меса (внимавайте за солта), сирене и млечни продукти.

 Растителни (комбинирайте зърнени и бобови източници, защото порциите само от растителни протеини са непълни): ориз + леща, ориз + боб, пшеница + нахут, царевица + черен боб, ядки, семена, гъби, сушени плодове…

Пийте много вода

Водата е важна за подсилване на имунната система, независимо дали се опитвате да избегнете заболяване или вече се борите с настинка. Пиенето на сок или газирана напитка, когато не сте добре, само ще ви накара да се почувствате по-зле. Тъй като нуждите на тялото ни от течности се увеличават, когато сме болни, пиенето на две допълнителни чаши вода в допълнение към дневния минимум може да помогне за регенерирането на лимфните клетки, които се борят с имунната система, за да се чувства тялото ви по-силно.

 

Супите и задушените ястия (които осигуряват аминокиселини и минерали, укрепващи имунната система) могат да бъдат релаксиращи, защото топлината помага за облекчаване на задръстванията. Пилешката супа също така осигурява повече протеини и ще ви поддържа добре хидратирани. Не напразно я наричат бабиния пеницилин !

 

Доброто хранене е добро начало, а има и други неща, които можете да направите, за да предпазите себе си и близките си от грип, настинки и други заболявания. Те включват намаляване на приема на захар, поддържане на хидратация, редовни физически упражнения, достатъчно сън и управление на нивата на стрес.